Nadšenec vytvořil hru o těšínské tramvaji
Tramvaje v Těšíně již sice dávno dojezdily, do pohybu se ale nyní dají alespoň ve společenské deskové hře. Tu vytvořil občan Českého Těšína a nadšenec do historie Milan Bláha. Desková hra připomíná historii i trasu tramvajové tratě, která jezdila mezi Českým a polským Těšínem.
Plán hry s názvem Tramvaj 1910 tvoří zastávky, zatáčky, výhybky a různé nástrahy provozu. Autor se snažil docílit maximální autenticity. „Dokonce jsem chtěl mít vše v němčině, kterou se tu dříve hovořilo. Ale žena mi to rozmluvila a nyní jsem za to rád,“ vysvětluje.
Zvítězila snaha o maximální hratelnost. „Koncipoval jsem to pro rodiny, aby si mohli zahrát starší s mladšími. A hlavně, aby to bylo rychlé, svižné a lidé se u toho pobavili,“ podotkl hlavní tvůrce hry.
Kromě manželky Zuzany mu pomáhal i grafik z Česka a také exotický ilustrátor. Asmaul Husna z Indonésie, kterého Milan Bláha oslovil, vytvořil autentické kresby. „To přesto, že tramvaj nikdy neviděl. U nich nejezdí,“ líčí muž.
Manželé se tvorbě hry věnovali ve svém volném čase od jarního lockdownu. Dvojice má firmu, která se zabývá retro vypínači, svítidly, zásuvkami a podobným sortimentem. „To nás vlastně stále hází do toho období začátku dvacátého století,“ vysvětlil podnikavec.
Těšínská tramvajová síť patřila s délkou 1793 metrů k nejkratším u nás, v provozu byla deset let a poslední vozy na ni vyjely v roce 1921. Hra tedy vyjde těsně před stoletým výročím jejího zániku. Snad i proto o ni projevilo zájem město Český Těšín, které si objednalo desítky kusů. „Chtějí je dát do škol, ale také využít jako dárky pro různé návštěvy, nebo pro partnerská města,“ těší autora hry.
Manželé nechali v první fázi vyrobit tisíc kusů hry, aktuálně mají již přes tři stovky objednávek. Hru začnou distribuovat zhruba od druhého prosincového týdne. „Do budoucna chceme připravit verzi v polštině a další rozšířené varianty,“ dodal autor.
Autor : Petr Wojnar - MF Dnes
Foto: Adolf Horsinka
EDIT 28.11. : Rozšířenou verzi článku najdete na : idnes.cz