Proč desková hra Tramvaj 1910 není x-tou variantou na člověče nezlob se ?

Naše hra není x-tou variantou na klasické člobrdo.

K tomuto článku mě přiměla slova jednoho znalce deskových her, který ji označil za x-tou variantu klasického člobrda. Neděláme si nic z řečí tvrdého jádra deskovkářů.  Chtěl bych zde vysvětlit důvody vzniku a také co máme dále "za lubem". Kdybych chtěl do hry dostat úplně všechno, byla by to zjevně velká hra, plná různých věcí, karet, kartiček a dokonalých modelů tramvají. Ale jak se říká zpátky na zem. Bylo nám jasné, že neznámá firma nemůže udělat něco, čemu nebudou rozumět všichni. A zároveň jsme chtěli mít otevřený prostor do budoucna a připravenou cestu. Na tomto místě chci říct, že naše desková hra je dělána pro hraní více generací společně, ideálně rodič, prarodič a děti či jen prarodič a děti. Hra je v perfektním cestovním balení, které se Vám vejde do každé tašky nebo batohu. Celou prvotní hru jsme koncipovali na jednoduchý plán bez dalších zbytečných úkolů a strategických věcí. Prostě tuhle hru musí pochopit i babička, tak i malý kluk. Když si hru zahrajete poprvé asi úplně nepochopíte všechny její zákonitosti. Nikdo žádnou hru po prvním odehrání nepochopí do detailu. Takže, když porovnávám klasickou hru člověče nezlob se s naší hrou, tak vidím dost zásadní rozdíly. 

Rozdíly v deskové hře Tramvaj 1910 

  1. Nikdo nikoho nevykopává - každý hraje sólo za sebe (už tak je na trati dost náhod v podobě karet a 4 políček, které vás hodí zpátky do depa)
  2. Karty, které si berete na každém poli zastávka nelze brát v pravém smyslu za mínusové či plusové. Tak či tak se vám může stát, že vás mínusová karta posune na vámi požadované pole nebo naopak pozitivní plusová vás hodí na pole srážka a pošle symbolicky do depa. 
  3. Házení čísla 6 na kostce vám dává nové možnosti. Buď využijete maximálního počtu bodů nebo pokud by vám vyhovoval jiný počet hodíte si znovu. A pokud v druhém hodu padne znovu číslo 6 máte super výhodu se posunout na kterékoliv pole, které vám přijde obtížně dosažitelné normálním způsobem.
  4. Po herním plánu nejezdíte pořád dokola jako u jiných her, ale vracíte se zpět na konečné, měníte směr na výhybkách -  podobně jako tramvaj . Museli jsme se s tím poprat a vyřešit to.

Co máme dál v plánu

No a na závěr bych chtěl trochu rozkrýt, co máme s hrou dále za lubem. Když  se vám hra bude líbit, chtěli bychom v příštím roce vydat rozšíření hry, které s námi budete tvořit vy. Ty nejlepší nápady zapracujeme do hry a přidáme naši vizi. Koncem roku byste měli mít z hry mnohem větší herní zážitek, včetně provozu depa a dalších technických zajímavostí, které máme v plánu. 

Věříme, že nám zachováte věrnost a že vás to s námi bude bavit.

 

S úctou váš "mašinfíra" Milda

 

 

 

Zpět do obchodu